KASKO SİGORTASI

Ara
TR

Kasko Sigortası Nedir?

2020 yılından itibaren ülkemizde araç sahibi sayısı 23 milyonu geçmektedir. Araç sahiplerinin en çok tercih ettiği sigorta ürünü olan kasko sigortası, araç ve sürüş esnasında kaza ve hasarlara karşı aracınızı teminat altına alan sigorta ürünüdür. Sigortalı kişiye poliçe teminatları doğrultusunda belirlenen limit üzerinden, yanma, kaza ve hasara uğraması durumunda tazminat ödemesi sağlanır.


Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko teminatları; araca çarpılması ve aracı çarpma, çalınma veya teşebbüs, yangın gibi durumları kapsar. Ek teminat seçenekleri şirketlere göre farklılık gösterebilir. Teminatlara; sel ve su baskını, deprem, terör, ferdi kaza teminatları dahil edilebilir.


Kasko Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Kasko sigortası, aracınızın trafikte veya dururken başına gelebilecek maddi zararlara teminat sunar. Trafik sigortası aksine meydana gelen trafik kazaları sonucunda sigortalının aracında meydana gelebilecek maddi hasarları poliçe kapsamına alır. Ayrıca kasko sigortası ile deprem, sel, toprak kayması gibi doğal afetler sonucunda meydana gelebilecek risklere karşı aracınızı teminat altına alabilirsiniz. Bu avantajlarla Düzenli Sigortadan kasko sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettiğiniz Her Sorunun Cevabı İçin Buradayız
Hazine Müsteşarlığı'nın kasko sigortasında yaptığı değişiklikler ne zaman yürürlüğe girdi? Değişiklikler hangi poliçeleri kapsayacak?

1 Nisan 2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Değişiklikler 1 Nisan 2013 tarihinden sonra yapılacak poliçeleri kapsayacak. Yürürlükte olan poliçelerinse süresi bitince yenilemeleri bu değişiklikleri kapsayacak şekilde düzenlenecektir.

Poliçede sigorta değeri yer almıyor? Hasar ödemeleri nasıl yapılacak?

Primin belirlenmesinde ve hasarın ödenmesinde aracın piyasa rayiç değeri baz alınacaktır. Bu nedenle sigorta şirketleri piyasa rayiç bedellerini nereden tespit ettiklerini, neyi referans aldıklarını mutlaka poliçe üzerinde belirtmelidir.

Poliçede rayiç bedel için referans alınan/alınacak kurum yazmıyorsa hasar ödemesi nasıl yapılacak?

Herhangi bir nedenden dolayı rayiç bedel için referans alınan kurum belirtilmedi ise; hasar, Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı rayiç bedel listesine göre ödenecektir.

Rayiç bedellerin belirlenmesinde hangi kurumlar referans alınabilecek?

Türkiye Sigorta Birliği, oto alım-satımı yapılan internet siteleri, oto pazarları, oto galerileri, bayiler ya da bu konuyla ilgili kuruluşlar referans alınabilecek.

Araçların rayiç bedelleri nasıl belirlenecek?

Sigorta şirketlerinin bir kısmı Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı kasko değer listesini baz alırken, bir kısmı alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler ve oto acentelerinden alacakları fiyatların ortalamasını rayiç değer olarak belirleyecekler.

Tümünü Görüntüle