TRAFİK SİGORTASI

Ara
TR

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, sigorta çeşitleri arasında en çok merak edilen ve satın alınan bir üründür. Trafiğe çıkacak her aracın yaptırması neredeyse zorunlu olan trafik sigortası, olası kaza risklerinde ve durumlarında meydana gelebilecek her türlü hasara karşı güvence sağlamaktadır. Yaptırılmadığı tespit edildiğinde araç sahibine cezai işlem uygulanmasına sebep olan sigorta poliçesi yenileme ve takip işlemleri de düzenli yapılmaktadır.


Zorunlu Trafik Sigortası Zorunlu mudur?

Trafik sigortasında merak edilen sorulardan birisi zorunlu olup olmadığıdır. Trafikte olacak tüm motorlu taşıtlar için zorunlu tutulmuş bir sigorta ürünüdür. Zorunlu trafik sigortası, araçların trafikte oluşabilecek kazalar sonucunda, karşı tarafın aracında oluşan maddi hasarlara karşı teminat sağlar. Poliçe 1 yıl boyunca geçerli sayılır ve süre tamamlanmadan yenilenmelidir. Sigortalı kişi istediğinde poliçesini yenileyebilir, yeni poliçe ancak eskisi bittikten sonra başlar.


Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası ile trafik sigortası karıştırılan bir sigorta ürünüdür. Ancak kasko sigortası, sigortalı aracın maddi hasarlarını karşılarken, trafik sigortası ise sigortalı aracın zarar verdiği araç için maddi hasarları karşılamaktadır. Genel teminatları ise şu şekildedir;

  • Kaza sonrası oluşan maddi hasarlar,
  • Kaza sonucu alınması gerekli olan sağlık hizmetleri,
  • Kaza sonrası yaralanma veya vefat durumlarından sonra çıkan masraflar.

Poliçe kapsamında yer alan teminatlar dışında herhangi bir durum için sigorta üzerinden teminat oluşturulmaz.


Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Trafik sigortası yaptıran kişiler, maliyetleri düşünerek kasko sigortası yaptırmayabiliyorlar. Ancak trafik sigortası poliçe kapsamı ve kasko kapsamı aynı değildir. Trafik sigortanız, kaza sonucunda karşı tarafta oluşan hasar ve masrafların karşılanmasında yardımcı olur, trafik sigortası karşı sürücünün masraflarını karşılayan sigorta ürünüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettiğiniz Her Sorunun Cevabı İçin Buradayız
Trafik poliçemden arabamdaki hasarları karşılayabilir miyim?

Trafik poliçesi bir kaza nedeniyle sadece kazaya karışan diğer araç ve kişilere verdigimiz bedeni ve maddi zararları karşılar. Aracımızda olan hasarları karşılayan sigorta Kasko'dur.

Zorunlu trafik sigortasının teminatları nelerdir?

Araç ve Kaza Başına Maddi, Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri, Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm

Araç ve Kaza Başına Maddi, Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri, Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm

Trafik Sigortası karşı tarafa verdiğiniz bedeni ve maddi zararları kapsar.

Ticari taksilerin trafik sigortası primi neden otomobiller için belirlenen primden yüksek olabilir?

Primler her bir araç cinsinin hasar ve prim toplamlarına göre ayrı ayrı tespit edilir ve her şirketin primi farklı olabilir. Bu sebeple ticari taksilerin primi otomobilden daha yüksektir seklinde bir genelleme yapılmasi dogru değildir.

Trafik Sigortası manevi tazminat taleplerini karşılar mı?

Trafik Sigortası manevi tazminat taleplerini karşılamaz.

Tümünü Görüntüle